به پایان آمد این دفتر حکایت همچنان باقی است؟!
ساعت ۳:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۳/۱٠  

خب بالاخره سریال لاست با تمام آدمهای دوست داشتنی‌اش به پایان رسید و خیلی‌ها تو خماری موندن و خیلی‌ها هم از این پایان خوششون اومد. توی این چند روزه به نظرات مختلفی برخورد کردیم که همشون جالب و تفکر برانگیز بود و دوست داریم در موردش با شما دوستان خوب که تا امروز با ما بودید صحبت کنیم.

می‌شه گفت 2 دیدگاه بعد از آخرین قسمت در مورد لاست مطرح می‌شه، اول این‌که سازندگان آخر سریال رو ماست‌مالی کردند و به مسائل مذهبی و دنیای پس از مرگ مرتبطش کردند. شاید همه انتظار داشتیم که سازندگان سوال‌های بیشتری رو جواب بدهند و شوکه شدیم و با کوله‌باری سوال و روحی ناآرام داریم به زندگی ادامه می‌دیم. سؤال‌های بی‌پاسخی که در نوشته‌‌ی بعدی فهرست آن را قرار می‌دهیم.

اما اگر از یک دید دیگر نگاه کنیم شاید بشه با این پایان کنار اومد. این دید شاید خیلی به نگاه سازندگان نزدیک باشه، باید گفت قصد توجیه هیچ چیزی در بین نیست اما اگر اینجوری به کل قضیه نگاه کنیم می‌بینیم که بیشتر ما با این سریال "زندگی" کردیم، در لحظه‌لحظه‌ی آن خود را به جای شخصیت‌هایش گذاشتیم، شاید همه ما دوست داریم که این‌گونه در جزیره‌ای گم شویم و دوباره پیدا شویم و اگر هنوز در جزیره هستیم یعنی هنوز به‌دنبال پاسخ می‌گردیم. لاست داستان زندگی است و در زندگی سوالات زیادی هست که شاید هیچوقت پاسخ داده نشود. ما هنوز اسرار اهرام را نمی‌دانیم و راز افسانه‌های گذشته و خلاصه از کجا آمده‌ایم و آمدنمان بهر چه بود و به کجا خواهیم رفت و ...

در حقیقت سریال هم مانند زندگی ماست و قرار نیست به راحتی جواب‌های منطقی و علمی برای خیلی مسائل را پیدا کرد و حتی کسانی ‌که درگیر مسایل جزیره هستند مانند جیکوب و بن و ریچارد هم جواب خیلی از سوالات را نمی‌دانند و فقط روش استفاده و نحوه کارکرد را می‌دانند. سریال "لاست" چندلایه‌ای بود. به این معنی که هرکس بسته به قدرت تشخیص و تحلیل و دانش خود برداشت‌های مختلفی از آن داشت. خیلی‌ها در لایه‌ی اول باقی ماندند و سریال را دنبال نکردند. خیلی‌ها تا پایان سریال آن‌را تماشا کردند و بعضی دیگر با لاست زندگی کردند. لاست، حکایت زندگی ما، درک ما از مسائل، فلسفه زندگی و دلایل آن و اعتقادات ماست.


 

از طرف دیگر به یاد این جمله هم باشیم که به دفعات تکرار شد و مخصوصا در فصل آخر : “Let it Go”

شاید لازم باشد که بعضی وقت‌ها به دنبال جواب‌ و دلیل نباشیم، بهتر است رهایشان کنیم …

از این منظر می‌توان پایان سریال را جزء پایان‌های بسیار خوب در نظر گرفت. هرچند ذهن کنجکاو ما هنوز بدنبال پاسخ‌های اساسی زیادی است که شاید جواب آنها خود احتیاجی به یک فصل کامل داشته باشد و همچنین یک سوال دیگر هم مطرح می‌شود که اگر سازندگان قصد جواب دادن به سوال‌ها را نداشتند چرا باز سوالهای جدیدی را در این فصل مطرح نمودند. یکی از سوال‌هایی که برای اکثر ما پیش آمده در مورد دنیایی است که در آن هواپیمای اوشئانیک سقوط نکرده است و همه مشغول رندگی دیگری هستند و بعضی با نگاه به تفکرات مذهبی به برزخ تشبیه کرده‌اند. البته با توجه به تعریف برزخ در مفاهیم دینی، این زندگی به برزخ شباهتی نداشت. به هرحال هیچکس اطلاع دقیقی از برزخ و چند و چون آن ندارد.

 بیاییم این‌گونه ببینیم که ما از مرحله‌ای به مرحله‌ای دیگر "منتقل" خواهیم شد یا به قول سریال “Move On”، حتی  بعد از سقوط اوشئانیک در جزیره نیز یک انتقال برای آن‌ها اتفاق افتاد که بازگشت آن‌ها به مرحله قبلی خوشایند نبود و آن‌ها را دچار مشکلاتی کرد تا مجبور شوند باز به جزیره بازگردند در حالی‌که آن‌هایی که در جزیره مانده بودند زندگی خوب و آرامی را می‌گذراندند. سریال می‌خواهد بگوید برای پیدا شدن از "گم‌گشتگی" احتیاج به "انتقال" به دنیای دیگری را خواهیم داشت، حال این دنیا می‌تواند مانند جزیره دنیایی مادی با شرایط خاص باشد که می‌تواند نمونه کوچکی از کره زمین باشد . همانطور که زمین ما در فضای بی‌کرانی رها شده و در خود هزارها هزار راز و رمز را نهفته دارد، حزیره نیز همین‌گونه است اما با مقیاسی کوچک‌تر و انسان‌هایی مشابه انسان‌های دنیای بزرگتر.  یا "انتقال" به دنیایی که شاید مادی نیست و ما خود آن‌را می سازیم تا در کنار هم باشیم (فیلم ماتریکس تداعی می‌شود) و بعد از "پیداکردن" یکدیگر آماده انتقال به دنیایی دیگر می‌شویم . نام سریال "گمشده" اکنون، معنای کامل‌تری برای ما پیدا کرده است.

تئوری دیگری هم وجود دارد که از فیزیک کوانتوم نشأت می‌گیرد و این‌که همه‌چیز حقیقی است اما به نوعی دیگر رفتار می‌کند. از این نظر زمان و مکان با تعریف‌های ما مطابقت ندارد و طبق آن هر کس می‌تواند خود را در زمان‌ها و یا مکان‌های متفاوت بیابد. حرکت در زمان، انتقال از جزیره به کویر می‌تواند نمایانگر این تئوری باشد.

در پست بعدی سعی می‌کنیم در مورد شخصیت‌ها صحبت کنیم و اگر دوستان موافق هستند می‌شه یه قرار حضوری برای دیدن همدیگه و صحبت کردن درباره لاست بذاریم.

منتظر پیشنهادهای شما هستیم.


کلمات کلیدی: فصل ششم ،کلمات کلیدی: season 6 ،کلمات کلیدی: پایان