فصل ششم، قسمت 16
ساعت ۳:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/۳۱  

What They Died For

Original US Airdate: 19 May 2010

"هیچ چیز تصادفی نیست"

خلاصه این قسمت:

سال 2004، دنیای موازی: جک در آپارتمان خودش از خواب برمی‌خیزد در حالی‌که روی گردنش زخم تازه‌ای است که از آن خون بیرون می‌آید. او همراه پسرش و کلیر صبحانه می‌خورند. در همین هنگام، تلفن زنگ می‌زند و شخصی به او می‌گوید که از هواپیمایی اوشئنیک با او تماس گرفته و در خصوص پیدا شدن تابوت پدرش است. صحنه بعد می‌بینیم که این شخص دزموند است.

جان لاک به مدرسه باز می‌گردد و دقیقا در محوطه مدرسه بار دیگر دزموند منتظر است که او را زیر بگیرد. در همین زمان بن او را می‌بیند و با او درگیر می‌شود. دزموند فرار می‌کند و جان لاک پس از شنیدن ماجرای از زبان بن می‌خواهد که به پلیس زنگ بزند اما بن به او جمله دزموند را می‌گوید و لاک از تلفن کردن به پلیس صرفنظر می‌کند و به سراغ جک می‌رود. در بیمارستان به جک می‌گوید باید بین جمله‌ی دزموند و جک (Let Go) یک ربطی باشد.

دزموند به ملاقات سایر به اداره پلیس می‌رود و خودش را به عنوان کسی که می‌خواسته لاک را زیر کند معرفی می‌کند. او را به بازداشتگاه نزد کیت و سعید می‌برند و چند ساعت بعد آنها را با ماشینی که آنا لوسیا مأمور آن است جا به جا می‌کنند. در همین زمان، با برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده دزموند، آنا لوسیا آنها را در اسکله‌ای پیاده می‌کند و هرلی همان موقع سر می‌رسد و پول آنا لوسیا را می‌دهد و آن سه نفر آزاد می‌شوند.

 

سال 2007، جزیره: جک سعی در بخیه زدن زخم کیت دارد. سایر که در کشته شدن سان و جین خود را مقصر می‌داند هرچه جک می‌گوید گوش می‌کند و جک تصمیم می‌گیرد که همانطور که سعید گفته بود، به دنبال دزموند بروند. از طرفی، ریچارد، بن و مایلز به خانه قدیمی بن می‌روند تا مواد منفجره‌ای که بن در اتاق مخفی خود پنهان کرده را بردارند و با آن هواپیما را منفجر کنند. در همان خانه آنها به زویی و سپس ویدمور برخورد می‌کنند. ویدمور در پاسخ بن به او می‌گوید که جیکوب به او گفته که به جزیره بازگردد. در همین زمان زوئی خبر می‌دهد که مرد سیاه‌پوش در راه است. مایلز می‌گریزد، ریچارد بیرون می‌رود و دود سیاه او را از جا بلند می‌کند و دیگر اثری از او نمی‌ماند. بن روی صندلی مقابل کلبه می‌نشیند تا مرد سیاه‌پوش در شکل لاک پیش او می‌آید و بن به او می‌گوید که ویدمور در اتاق مخفی او پنهان شده است. لاک به سراغ ویدمور می‌رود و زوئی را می‌کشد. در حالی که ویدمور در مورد دزموند با لاک گفتگو می‌کند بن با شلیک گلوله او را می‌کشد. لاک و بن برای پیدا کردن دزموند به کنار چاه می‌روند ولی او را پیدا نمی‌کنند. مرد سیاه‌پوش به بن می‌گوید که اگر دزموند را پیدا کند از او می‌خواهد که جزیره را نابود کند.

از آن طرف، جک، کیت، سایر و هرلی در جنگل به جستجوی دزموند بودند. در همین هنگام پسر بچه‌ای که کودکی‌های جیکوب بود نزدیک هرلی می‌شود و از او می‌خواهد که خاکستر جسدش را که ایلانا برداشته بود و نزد هرلی بود را به او بدهد و پس از بازپس گرفتن آن فرار می‌کند. جیکوب برای اولین بار خودش را به بقیه نشان می‌دهد و می‌گوید به محض خاموش شدن آتش که خاکسترش در آن می‌سوخت، او نیز از بین می‌رود. جیکوب برای آنها توضیح می‌دهد که سالها پیش او اشتباهی را مرتکب شده و باعث به‌وجود آمدن دود سیاه شده است. و چون دود سیاه همواره می‌خواسته که او را از بین ببرد، او باید جایگزینی برای خود انتخاب می‌کرد تا از جزیره محافظت کند. جیکوب از آنها خواست که کاری که او نتوانسته انجام دهد را انجام داده و دود سیاه را ازبین ببرند. جیکوب به آنها گفت، او آنها را به این دلیل انتخاب کرده که همه آنها مثل او بودند، تنها و در جستجوی چیزی که آن را پیدا نمی‌کردند. او گفت که آنها را انتخاب کرد، چون بیشتر از آنکه جزیره به آنها احتیاج داشته باشد، آنها به جزیره نیاز داشتند.

جک خود را برای جایگزینی جیکوب داوطلب کرد و همراه او به کنار نهر رفتند و جیکوب بعد از خواندن دعایی به آب آن را به جک داد تا بنوشد و پس از آن به او گفت که حالا او هم مثل خودش است.

 

حرف‌های ما:

-          جک شپرد، مرد علم، پس از بازگشت از جزیره کم‌کم تغییر کرد، در این قسمت داوطبانه محافظت از جزیره را بر عهده گرفت.

-          جیکوب به کیت گفت به این دلیل اسم او را از خط زده چون او مادر شده بود، پس چرا اسم سان را از دیوار غار خط نزده بود؟!

-          بن با کشتن ویدمور، انتقام کشته شدن الکس را از او گرفت. اما چه بلایی سر ریچارد آمد، آیا امکان کشته شده او وجود دارد؟

-          در زمان موازی، سال 2004، جک، دزموند، دانیل، بن، هرلی، سان، چارلی، صحنه‌ای از زمان دیگر را تجربه کرده یا یادشان آمده، اما برای جان لاک این اتفاق نیفتاد. آیا حین عمل جراحی که جک قرار است انجام دهد، این اتفاق برای او می‌افتد؟ با توجه به این‌که مرد سیاه‌پوش، جسم لاک را تصاحب کرده، اگر لاک زیر عمل جراحی و در واقع به دست جک بمیرد، آیا مرد سیاه‌پوش هم نابود خواهد شد؟

-          این پنجمین قسمتی بود که با صحنه بیدار شدن جک و باز کردن چشمهایش در کل شش فصل شروع شد.

-          سؤال‌های زیادی وجود دارد که هنوز پاسخ آنها مشخص نشده. آیا در کنسرت فارادی و مهمانی ویدمور، این سؤال‌ها پاسخ داده می‌شود. فقط یک قسمت دیگر از لاست مانده و دیگر هیچ !!

 امتیاز ما: 4 از 5


کلمات کلیدی: فصل ششم ،کلمات کلیدی: season 6 ،کلمات کلیدی: جیکوب ،کلمات کلیدی: جک